Sektöründe Öncü...
  • Türkçe
  • İngilizce

Karasinek Kontrol Programı

Karasinek Mücadelesi

Hayvancılık işletmelerinde entegre karasinek kontrol programı uygulamasında esas, larva gelişiminin engellenmesi için tedbirler alınmasında yatar, kimyasal yöntemler en son tercih edilmelidir.

Gübre yönetimi çok önemli;

  1. Zemindeki gübre rutin uzaklaştırılmalıdır.
  2. Gübre tek alana toplanmalıdır.
  3. Gübrenin nisbi rutubeti %20’lere çekilmeli ve ya 15 cm toprak ile gübre örtülmelidir.

Uçkun mücadelesi için;

CYPERNEXT EC 34 lt suya 1 lt ürün (1/35) veya PERNEXT EC 29 lt suya 1 lt ürün (1/30) 70 hektar alana rüzgarsız ve yağışsız günlerde ULV ile uygulanır. Uygulama karasineklerin aktif olduğu gündüz saatlerinde az miktarlarda sık aralıklarla tekrarlanmalıdır. Ancak tek başına uçkun mücadelesi ile netice alınamaz. Mutlaka üreme alanlarında fiziki tedbirler alınıp, larvasit uygulamaları yapılmalıdır.

Larva mücadelesi için;

PRONEXT ME 100 lt suya 100 ml ürün (1/1000) veya MULTİNEXT SC 100 lt suya 1 lt ürün (1/100), 1 hektar alanda veya 400 m2 gübreye denk gelecek şekilde pulverizatörle atmak üzere, popülasyon yoğunluğu dikkate alınarak, 10 – 21 gün ara ile uygulanır. Ölü çukurlarına m2’ye 1 lt solüsyon 14 günde bir uygulanmalıdır.

Dinlenme alanlarının kalıcı insektisit uygulaması;

Güneş görmeyen yüzeylere 400 ml ALPHANEXT SC 1 paket yaş maya ile 20 lt suya tamamlanarak ve ya MİCRONEXT CS sürülerek ergin sinekler için kullanılabilir. Feromon içeren fiziki tuzaklarda belli işletmelerde işe yarayabilmektedir.

DİĞER HAŞERELER

Sivrisinek mücadelesi için;

Uçkun ve larva mücadelesinde aynı ürünler kullanılır. Karasinekten farklı olarak uçkun için gece ULV uygulaması, larva için ise durgun su birikintilerine larvasit uygulaması yapılır.

Bit ve kene mücadelesi için;

ALPHANEXT SC 200 lt suya 1 lt ürün (1/200) her bir m2 alana 50 ml solüsyon hesabıyla barınaklarda duvarlara pulverize şekilde hayvan içerdeyken de uygulanabilir.

Pire mücadelesi için;

Hem larva, hem ergin mücadelesi birlikte yürütülmelidir. MULTİNEXT SC 200 lt suya 1 lt ürün (1/200) her bir m2 alana 50 ml solüsyon hesabıyla barınaklarda hayvan içerdeyken gece çift uygulama yapılır. Barınaklarda toz, pislik ve çatlak bırakılmamalıdır.

İlgili Sayfalar